Nadciśnienie tętnicze
U osoby z nadciśnieniem, ciśnienie tętnicze krwi jest nieadekwatnie podwyższone. Np. w spoczynku zdrowa osoba ma ciśnienie 120/75 mmHg, a osoba z nadciśnieniem tętniczym – 160/100 mmHg; po wejściu na 2 piętro zdrowa osoba ma ciśnienie 150/95 mmHg, a osoba z nadciśnieniem tętniczym – 200/110 mmHg.
Gdy przez wiele miesięcy czy lat organizm działa na ‘wyżej ustawionym poziomie ciśnienia’ prowadzi to do przeciążenia serca (przerost lewej komory serca) oraz tętnic, co np. przyspiesza rozwój miażdżycy.
Samo nadciśnienie tętnicze nie boli – bolą jego powikłania.
Jak mierzyć ciśnienie tętnicze
Aby stwierdzić nadciśnienie i monitorować jego leczenie należy przede wszystkim mierzyć ciśnienie w spoczynku – usiąść wygodnie na fotelu, opierając plecy i ramiona, odpocząć 20 minut i wykonać pomiar.
U osoby zdrowej lub z dobrze dobranymi i właściwie przyjmowanymi lekami, ciśnienie w takiej sytuacji nie powinno przekraczać 120/80 mmHg.
Jeśli zmierzymy ciśnienie po wysiłku, po zdenerwowaniu czy w czasie bólu, wartości będą wyższe i nie świadczy to o nieskuteczności leczenia.
Leki w nadciśnieniu (leki hipotensyjne) należy stosować regularnie według zaleceń lekarza.
Prawidłowy pomiar ciśnienia przed kolejną dawką leków oznacza, że prawidłowo działają leki przyjęte dotychczas i schemat leczenia jest właściwie dobrany.