Dwupłatkowa Zastawka Aortalna to najczęstsza wrodzona wada serca.
Prawidłowa zastawka aortalna składa się z pierścienia i 3 płatków, ‘klapek’, które otwierają się i zamykają. Zastawka dwupłatkowa ma tylko 2 płatki, co powoduje, że otwiera się i zamyka ‘krzywo’ i szybciej się zużywa. Z czasem będzie się coraz gorzej otwierać (zwężenie = stenoza zastawki) lub zamykać (niedomykalność zastawki). Towarzyszyć temu może poszerzenie głównej tętnicy wychodzącej z serca, czyli aorty.
Pierwszym objawem jest szmer słyszalny na sercem. Wadę rozpoznaje się w badaniu USG tzw. echokardiografii (ECHO serca). Jeśli wada nie jest poważna, lekarz zaleci kontrolne badania ECHO w wyznaczonych odstępach czasu. Jeśli wada jest poważna, może być konieczna naprawa lub wymiana zastawki.
Aby spowolnić postępujące uszkodzenie zastawki, osoba, u której rozpoznano wadę zastawki aortalnej powinna:
- stosując się do zaleceń lekarza, dbać o dobre wartości ciśnienia tętniczego i tętna
- dbać o prawidłowe stężenie cholesterolu
Uwaga ważne:
Jeśli do organizmu dostaną się bakterie np. z ropnej zmiany na skórze (czyrak), z ropnia przy zębie, z zapalenia dziąsła, to z krwią mogą one dopłynąć do zastawki, przykleić się do jej powierzchni i ją zniszczyć. Jest to tak zwane zapalenie wsierdzia.
Osoba z dwupłatkową zastawką aortalną i jej lekarze muszą dbać o prawidłowe leczenie wszystkich zakażeń bakteryjnych. Uważać należy także w salonach kosmetycznych, salonach tatuażu, przy zakładaniu kolczyków, gdzie przy braku właściwej higieny łatwo o wprowadzenie bakterii ze skóry do krwi.
