Niewydolność Serca
Serce to mięsień-pompa, która rozkurczając się zasysa krew z żył, a następnie kurcząc się wpycha ją do tętnic. Prawidłowy kierunek przepływu przez serce zapewniają jego zastawki.
Niewydolność serca może być spowodowana:
- zbyt słabym zasysaniem krwi – np. w wyniku nadciśnienia tętniczego serce jest przerośnięte, a jego mięsień bardziej sztywny
- zbyt słabą siłą skurczu serca – np. w sercu po zawałach, w którym obumarły mięsień zastąpiła niekurcząca się blizna
- wadą zastawek – wrodzoną lub powstałą w ciągu życia
Niewydolne serce nie może wystarczająco szybko i wydajnie pompować krwi, zwłaszcza gdy jej objętość jest zbyt duża. Stąd ważne jest ile wody przyjmuje się codziennie z jedzeniem i piciem. Jeśli przyjmie się więcej, niż niewydolne serce może przepompować do nerek, to nadmiar wody zgromadzi się jako obrzęk.
Obrzęki, tak zwane obwodowe, widzimy początkowo w najniżej położonych częściach ciała (kostki, podudzia). Obrzęki powstają też w narządach wewnętrznych np. w płucach (tak zwana ‘woda w płucach’), czego objawem jest duszność, początkowo w pozycji leżącej a następnie stała.
Aby uniknąć obrzęków należy dostosować ilość przyjmowanej wody (w napojach, zupach, owocach) do jej utraty (pocenie się, biegunka). Np. jeśli jest gorąco i bardzo pocimy się, należy wypić więcej płynów. Pomocna może być obserwacja barwy moczu.
- oddawanie moczu w kolorze żółtym wskazuje na prawidłową ilość przyjmowanej wody
- mocz pomarańczowy lub brązowy wskazuje, że należy wypić więcej wody
- mocz bezbarwny (jak czysta woda) wskazuje na zbyt duże spożycie wody
Dobrze jest także codziennie się ważyć. Najlepiej rano, po oddaniu moczu, a przed śniadaniem i zapisywać wyniki pomiaru.
Jeśli masa ciała wzroście o 1-2 kg w ciągu 2-3 dni, oznacza to, że zaczęły już powstawać obrzęki.
Jeśli lekarz wyjaśnił, jak samodzielnie zwiększyć w takim przypadku dawkę leków, to należy to wykonać; jeśli nie omawiał takiego planu, to należy się z nim skontaktować.
W niewydolności serca stosuje się leki poprawiające pracę serca oraz leki zmniejszające nadmiar wody w organizmie tzw. leki moczopędne (diuretyki).
Wielu pacjentów obawia się częstego oddawania moczu i leki moczopędne stosuje nieregularnie, czasami tylko wtedy, gdy objawy nadmiaru wody – obrzęki kończyn lub duszność są już bardzo nasilone. Nie jest to postępowanie korzystne dla serca. Natomiast regularne stosowanie zalecanych dawek leków moczopędnych powoduje, że po kilku tygodniach organizm przyzwyczaja się do nich i oddawanie moczu nie jest wcale tak częste.
